Cystitída, alebo zápal močového mechúra, je zápalová reakcia organizmu na prichytenie sa baktérií na povrch steny mechúra. Táto infekcia môže spôsobiť množstvo symptómov, ako sú časté nutkanie k močeniu, bolesti pri močení či tlak v podbrušku, atď.
Moč je vďaka protiinfekčným obranným mechanizmom ako sú hladina pH, koncentrácia močoviny, osmolalita (koncentrácia všetkých častíc v moči) a koncentrácia amoniaku, fyziologicky sterilný.
Je dôležité rozlišovať medzi komplikovanou, nekomplikovanou a opakovanou cystitídou, pretože tak ako vyšetrenia, tak aj liečba a prognózy sa líšia.
Nekomplikovaná cystitída je infekcia močových ciest, ktorá sa vyskytuje u pacientov s rizikovými faktormi bez komplikácií.
Postihuje ľudí v každom veku (zvyčajne od 15 rokov) bez predispozícii, komorbidít, či významných orgánových alebo funkčných anomálii v močovom systéme. Postihuje ľudí bez histórie močovej infekcie v predchádzajúcich 3 mesiacoch.
Nikdy nie je sprevádzaná horúčkou, ani bolesťou v dolnej časti chrbta.
Cystitída je komplikovaná vtedy, ak sa v organizme nachádza anomália v močovej sústave, predispozícia k močovým infekciám a ak sú prítomné:
Cystitída je opakovaná, ak sa vyskytne 3x v priebehu 12 mesiacov, alebo 2x v priebehu 6 mesiacov a ďalšia sa vyskytne v nasledujúcich 3 mesiacoch.
© 2018 Vyrobilo WEBCENTRUM.SK